Гломерулонефрити (ГН) са група заболявания, за които е характерно увреждане на бъбречните гломерули – малки кълбовидни структури, в които се извършва филтрацията на отпадните продукти и излишни течности от кръвта.
КАКВО ПРИЧИНЯВА ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТ?
Факторите, водещи до развитието на гломерулонефрит са разнообразни – лекарства, токсични вещества, инфекции (бактериални, вирусни), автоимунни заболявания (например лупус или синдром на Гудпасчър), васкулити, злокачествени заболявания. Възникването на ГН е свързано с абнормен отговор на имунната система вследствие на някой от изброените причинители. Това води до структурни изменения в бъбреците, които нарушават тяхната функция.
ГН могат да бъдат разделени на остри и хронични. Острият ГН се характеризира с внезапно начало, често в отговор на инфекции (най-често стрептококови и стафилококови), и може да отзвучи с подходящо лечение. Обратно, хроничният гломерулонефрит се развива постепенно с течение на времето, което води до персистиращо увреждане на бъбреците и потенциално прогресиращо до хронично бъбречно заболяване.
Ранното откриване и лечение са от решаващо значение и в двата случая за предотвратяване на усложнения и запазване на бъбречната функция.
СИМПТОМИ ПРИ ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТ
Ако заболяването протича в лека форма, то може да бъде безсимптомно или да бъде открито случайно при лабораторни изследвания. Симптомите при ГН могат да включват:
- отоци – първо по лицето и клепачите, а по-късно и по краката
- намалено отделяне на урина
- тъмен цвят на урината поради наличие на кръв (хематурия)
- повишено кръвно налягане
- лабораторни промени: протеинурия (белтък в урината), хематурия, леко завишени урея и креатинин, левкоцитоза (завишени бели кръвни клетки), ускорена СУЕ.
Диагнозата се прави въз основа на клиничната картина, лабораторните изследвания, образни изследвания (ехография) и бъбречна биопсия. Лечението е съобразено с причината, довела до ГН. Освен това се назначават и симптоматични средства – например медикаменти за контрол на кръвното налягане.
КАКВА Е ПРОГНОЗАТА ПРИ ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТ?
Прогнозата зависи от какъв вид гломерулонефрит страдате.
Например, един от най-често срещаните ГН е постинфекциозният. Той настъпва няколко седмици след инфекция (обикновено на гърлото, белите дробове, кожата или уринарния тракт) и за него е характерно пълно възстановяване при почти всички пациенти.
При други ГН състоянието може да прогресира до краен стадий на хронично бъбречно заболяване и в даден момент да е необходима диализа.
СЪЩЕСТВУВА ЛИ ПРЕВЕНЦИЯ?
В много случаи развитието на гломерулонефрит не може да бъде избегнато. Следните мерки обаче биха могли да намалят вероятността да се разболеете от ГН:
- Адекватно антибиотично лечение на бактериалните инфекции. Винаги завършвайте курса си на лечение с антибиотик, дори и да се чувствате добре.
- Контрол на хроничните заболявания – артериална хипертония, диабет, автоимунни заболявания
- Избягвайте прекомерния прием на нефротоксични лекарства – най-често болкоуспокояващи като ибупрофен, метамизол, напроксен и др. Винаги се консултирайте относно дозировката.
Всеки тип гломерулонефрит изисква задълбочен диагностичен подход и лечение. Важно е хората със симптоми, предполагащи гломерулонефрит, да потърсят незабавна медицинска помощ за оценка на състоянието и своевременна терапия, които са единствения път към намаляването на усложненията и запазване на бъбречната функция.