• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   +359 56 55 55 88
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0800 11 881
БЪБРЕЦИТЕ И ЖЕЛЯЗОТО

БЪБРЕЦИТЕ И ЖЕЛЯЗОТО

Бъбреците и желязото

Какво представлява желязото  и защо е нужно?

Желязото е минерал, необходим за поддъжане на здрави червените кръвни телца и за цялостното здравословно състояние наорганизма. Необходимото количество може да се добави чрез разнообразни  храни или чрез различни добавки или медикаменти, предписани от вашия лекар.

Желязото помага на тялото ни по много начини, като един от тях е синтеза на червените кръвни клетки. Червените кръвни клетки пренасят кислород от белите дробове до всички части на тялото и ни доставят нужната енергия за ежедневните ни дейности. Бъбреците карат  тялото ни да генерира червени кръвни телца, а  желязото от своя страна им помага да останат здрави.

Защо е важно желязото?

Ако количеството желязо в организма ни не е достатъчно  може да развиете  анемия. Анемията общо каззано е липса на  червени кръвни клетки. В резултат на това кръвта  не може да пренася достатъчноколичество кислород през тялото ви.

Колко желязо ми трябва?

Имате нужда от достатъчно желязо, за да поддържате здравословно ниво на хемоглобин. Хемоглобинът е част от вашите червени кръвни клетки. Това е частта, която пренася кислорода през тялото ви. Хемоглобинът се състои от кислород и желязо. И така, един от начините да разберете дали тялото ви има достатъчно желязо е да измерите какво е количеството хемоглобин е в кръвта ви. Хората с бъбречна болест или бъбречна недостатъчност могат да имат по-ниски нива.

Какви са симптомите  ако нивото на желязото ми е ниско?

Ако нивото на желязото ви е ниско, може да имате нисък хемоглобин. Най-общи признаци:

    Имате бледа кожа

    Чувствайте се по-уморени или слаби

    Депресия

    Имате задух при активност

    Имате болки в гърдите

    Чувствате се замаяни

    Усещате изтръпване или студенина в ръцете и краката

    Имайте по-бърз пулс

Ако имам бъбречни заболявания, какво е лечението на ниско желязо?

Ако имате ниско желязо и нисък хемоглобин, Вашият лекар ще разработи план за лечение, който е подходящ за Вас. Също така биха могли да се спазват някои от следните общи правила:

  • Хранителен режим, богат на желязо , който да включва червено месо, боб и зелени зеленчуци. Въпреки това консумирането на храни, богати на желязо, може да се окаже трудно поради хранителния ви режим съобразен с вашето здравословно състояние.
  • Витаминна и минерални добавки с желязо, витамин В12 и фолиева киселина

Имайте предвид, че добавките с желязо могат да повлияят на други лекарства, които приемате. Затова е важна предварителната консултация с вашия лекар преди приемането на допълнителни медикаменти богати на желязо.

ПРАВИЛНАТА ДИЕТА МОЖЕ ДА ПРЕДОТВРАТИ БЪБРЕЧНАТА ДИСФУНКЦИЯ

МЕРКИ ЗА ПРЕВЕНЦИЯ

МЕРКИ ЗА ПРЕВЕНЦИЯ

Заглавията в новинарските емисии са предимно за разпространението на коронавируса-COVID-19. Въпреки че, с всеки изминал ден научаваме все повече за същността на вируса, все още има много, което предстои да бъде открито. Служителите в общественото здравеопазване по целия свят обменят информация и работят заедно, за да ограничат разпространението на вируса-доколкото е възможно.

С нарастване на броя на потвърдените случаи на COVID-19 (Коронавирус) в цялата страна и по целия свят глобално, пациентите с бъбречна недостатъчност, които са по-податливи към инфекции следва да се подготвят за персоналните грижи ,които трябва да следват и да бъдат в течение с динамично променящате се ситуацията с COVID-19.

Мерките за превенция, защита, скрининг, изолиране и разпространение са от съществено значение за ограничаване на епидемията и трябва да бъдат предприети в ранен етап.

  • Измивайте си ръцете. Това е един от най-добрите начини да се предпазите от разболяване и от разпространение на микроби. Трябва да го направите поне за 20 секунди.
  • Покрийте носа и устата си, когато кашляте или кихате. Не кашляйте в ръцете си и използвайте тъкан, ако е възможно.
  • Избягвайте да докосвате очите, носа или устата. Това е лесно да се каже, но е трудно за изпълнение
  • Избягвайте да докосвате повърхности на обществени места
  • Избягвайте да поздравявате хората с ръкостискане, прегръдка или целувка
  • Останете си вкъщи. Ако сте болни, останете вкъщи. Ако сте пътували до друга държава, където коронавирусът е потвърден, или сте били с някой, който има потвърден случай на коронавирус, ще се наложи да бъдете под карантина.
  • Свържете се с Вашия лекар, ако се почувствате зле. Основните симптоми на коронавируса са: треска, кашлица и задух

Ние непрекъснато наблюдаваме ситуацията, за да гарантираме, че нашите превантивни мерки са достаъчни за периода на глобална пандемия.

Ние приемаме това много сериозно, внимателно наблюдаваме създадената ситуация и актуализираме своята информация, в динамичното й развитие.

Основното ни задължение е да пазим здравето и благополучието на нашите пациенти и медицинския екип, както и да предотвратим разпространение на инфекцията в нашия център.

ИЗБЯГВАНЕ НА ИНФЕКЦИЯ ПРИ ДИАЛИЗА

БЪБРЕЧНАТА ДИСФУНКЦИЯ

ПРАВИЛНАТА ДИЕТА МОЖЕ ДА ПРЕДОТВРАТИ БЪБРЕЧНАТА ДИСФУНКЦИЯ

БЪБРЕЧНАТА ДИСФУНКЦИЯ

Когато живеете с хронично бъбречно заболяване, избирането на храната и напитките може да бъде определено като предизвикателство.

Има група храни, които е желателно да включим в нашия хранителен план.

Обезмасленото мляко, динята и кафявият ориз може да са ключовете за запазване на бъбречната функция. Според изследванията, неправилното хранене, тютюнопушенето и затлъстяването могат да причинят бъбречни заболявания при иначе здрави хора.

Изследователите от екипа на д-р Александър Чанг ( Лекар от медицинския център на университета Лойола)установяват, че хората с нормална бъбречна функция и без хипертония или диабет, чиято диета е включвала предимно червено месо, подсладени със захар напитки и бедна на плодове, са с 97% по-голяма вероятност да развият бъбречно заболяване. Освен това хората със затлъстяване или такива с индекс на телесната маса над 30 ,са почти три пъти по-склонни да развият бъбречно заболяване, а пушачите с 53% по-висок риск.

Изследователите също отбелязват силна връзка между подсладените със захар напитки и развитието на хронично бъбречно заболяване. Тези, които приемат повече от 3,5 съдържащи захар напитки всяка седмица, имат 150% увеличен шанс за развитие на бъбречно заболяване. Изследвания в САЩ показват, че консумацията на тези напитки напоследък е свързана с наличието на протеин в урината, един от най-ранните признаци на бъбречно заболяване. Възможно е фруктозата в тези напитки да се метаболизира по уникален начин, насърчавайки производството на пикочна киселина, за която е доказано, че причинява хипертония и намалява притока на кръв към бъбреците.

ЗДРАВЕ И ДИАЛИЗА

ИЗСЛЕДВАМЕ БЪБРЕЦИТЕ

КОЛКО Е ВАЖНО ДА ИЗСЛЕДВАМЕ БЪБРЕЦИТЕ СИ?

Колко е важно да изследваме бъбреците си?

Всеки един от нас може да развие бъбречно заболяване. Навременното му откриване и лечение обаче, може да забавят или дори да спрат по-нататъшното влошаване на пациента. Повечето хора с ранно бъбречно заболяване нямат симптоми. Ето защо е важно да се  изследваме профилактично .

Ако Вие страдате от едно или няколко от изброените заболявания, попитайте Вашия личен лекар да изследва бъбречната Ви функция:
  • захарен диабет
  • хипертония
  • остро настъпило заболяване на бъбреците
  • сърдечно-съдови заболявания (исхемична болест на сърцето, хронична сърдечна недостатъчност, периферна съдова болест)
  • структурни нарушения на уринарният тракт
  • мултисистемни заболявания с потенциално засягане на бъбреците – например системен лупус еритематозус
  • фамилна анамнеза за бъбречна болест в краен стадий или наследствено бъбречно заболяване
  • случайно откриване на хематурия.
  • Прием на множество медикаменти
Факт е, че хроничното бъбречно заболяване протича безсимптомно, което в крайните си стадии е придружено от забележителна симптоматика. Навременното диагностициране е важно по няколко причини.

На първо място, поради увеличения сърдечно-съдовия риск.

Второ, поради значителните терапевтични интервенции, които могат да бъдат направени в ранните стадии на заболяването, целящи излекуване (случващо се рядко), или за забавяне прогресирането на бъбречното увреждане.

И трето, поради “тихите” усложнения на заболяването, които започват да се появяват през третия стадий на хроничното бъбречно заболяване. Тези усложнения включват, наред с други, анемия и костни заболявания, които ако бъдат диагностицирани сравнително рано, могат да се лекуват с подходящи медикаменти.

ЗДРАВЕ И ДИАЛИЗА

BACK