Колко е важно да изследваме бъбреците си?
Всеки един от нас може да развие бъбречно заболяване. Навременното му откриване и лечение обаче, може да забавят или дори да спрат по-нататъшното влошаване на пациента. Повечето хора с ранно бъбречно заболяване нямат симптоми. Ето защо е важно да се изследваме профилактично .
Ако Вие страдате от едно или няколко от изброените заболявания, попитайте Вашия личен лекар да изследва бъбречната Ви функция:
- захарен диабет
- хипертония
- остро настъпило заболяване на бъбреците
- сърдечно-съдови заболявания (исхемична болест на сърцето, хронична сърдечна недостатъчност, периферна съдова болест)
- структурни нарушения на уринарният тракт
- мултисистемни заболявания с потенциално засягане на бъбреците – например системен лупус еритематозус
- фамилна анамнеза за бъбречна болест в краен стадий или наследствено бъбречно заболяване
- случайно откриване на хематурия.
- Прием на множество медикаменти
Факт е, че хроничното бъбречно заболяване протича безсимптомно, което в крайните си стадии е придружено от забележителна симптоматика. Навременното диагностициране е важно по няколко причини.
На първо място, поради увеличения сърдечно-съдовия риск.
Второ, поради значителните терапевтични интервенции, които могат да бъдат направени в ранните стадии на заболяването, целящи излекуване (случващо се рядко), или за забавяне прогресирането на бъбречното увреждане.
И трето, поради “тихите” усложнения на заболяването, които започват да се появяват през третия стадий на хроничното бъбречно заболяване. Тези усложнения включват, наред с други, анемия и костни заболявания, които ако бъдат диагностицирани сравнително рано, могат да се лекуват с подходящи медикаменти.