Бъбреците произвеждат важни хормони, някои от които са: еритропоетин, калцитриол(активната форма на витамин D3 ) и ренин. Те също синтезират простагландини, които влияят на редица процеси свързани с физиологичните функции в човешкия организъм.
В допълнение към синтеза, бъбреците също допринасят за разграждането на някои хормони – като инсулин или паратиреоиден хормон.
Еритропоетин
Еритропоетинът е пептиден хормон, който регулира еритропоезата, състоящ се от 165 аминокиселини.
При възрастните приблизително 90% от еритропоетина се синтезира в бъбреците а останалите 10% се синтезират от хепатоцитите и интерстициалните Ito-клетки на черния дроб.
Секрецията на еритропоетина се контролира от нивото на кислородното насищане на кръвта. Хипоксията (недостатъчно снабдяване с кислород на клетките и тъканите) може да се дължи на анемия, намален кислород-пренасящ капацитет, намалени кислородно насищане на хемоглобиновите молекули и други.
Калцитриол
Приетият с храната или образуван в кожата витамин Д се преработва в черния дроб и бъбреците до вещество, което е биологично активната форма на витамин Д – наречен калцитриол. Вит. Д улеснява чревната абсорбция на калция и поддържа в граници както неговите нива, така и тези на фосфора. Той подпомага нормалната костна минерализация, като дефицитът му води до остеопороза при възрастните и рахит при децата.
Ренин
Ренинът е хормон, произвеждан от бъбреците, който има ключово значение в контрола на кръвното налягане и други важни физиологични функции.
Той е ензим участващ в системата ренин-ангиотензин (RAS), която регулира кръвната плазма и лимфата чрез артериалната вазоконстрикция. По този начин се регулира и кръвното налягане в човешкото тяло.
Простагландини
Простагландините са група липиди, които оказват голямо влияние върху основните физиологични процеси в тялото. Простагландините са хормони, които не се синтезират от жлези, а се създават по време на химическа реакция на мястото, където възниква нараняване или възпаление. Простагландините, които се произвеждат от тромбоцитите, активно участват както в процеса на кръвосъсирването, така и в процеса на разреждане на кръвта.