• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   +359 56 55 55 88
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0800 11 881
НАРУШЕНИЯ НА СЪНЯ ПРИ ПАЦИЕНТИ НА ДИАЛИЗА

НАРУШЕНИЯ НА СЪНЯ ПРИ ПАЦИЕНТИ НА ДИАЛИЗА

Нарушенията на съня са изключително чести сред пациентите на диализа. Най-често съобщаваните оплаквания са прекомерна дневна сънливост, синдром на сънната апнея, синдром на неспокойни крака, хъркане и периодично нарушение на движението на крайниците. Проведени клинични проучвания установяват, че синдромът на сънна апнея (SAS), синдромът на неспокойните крака (RLS) и периодичното разстройство на движението на крайниците (PLMD) са много по-разпространени при пациенти на диализа, отколкото сред общата популация на населението. Безспорно тези проблеми със съня имат значително отрицателно въздействие върху качеството на живот, тъй като те често се посочват като основни източници на стрес.

Сънната апнея е хронична болест, която представлява многократно повтарящи се спирания на дишането по време на сън, като последствията от тях са ниско ниво на кислорода в кръвтта и нарушено му качество. Данни показват, че сънната апнея може да допринесе за увеличените нива на сърдечно-съдови събития и за ускореното развитие на атеросклероза при пациенти с хронични бъбречни заболявания.

В България няма проведени конкретни проучвания базирани на проблема с нарушенията на съня при пациенти с ХББ. Но при проведени изследвания в световен мащаб се констатира, че  проблемите със съня заемат висок относителен дял при тези бол­ни и сомнологичната анамнеза трябва да заема важно място в системната анамнеза при бол­ни с ХББ.

НОВИ МАШИНИ ЗА ХЕМОДИАФИЛТРАЦИЯ ЩЕ БЪДАТ ДОСТАВЕНИ В ДИАЛИЗЕН ЦЕНТЪР „НЕФРОЛАЙФ“ДО ДНИ

НОВИ МАШИНИ ЗА ХЕМОДИАФИЛТРАЦИЯ ЩЕ БЪДАТ ДОСТАВЕНИ В ДИАЛИЗЕН ЦЕНТЪР „НЕФРОЛАЙФ“ДО ДНИ

ДЦ НефроЛайф, винаги се стреми да предоставя качествено диализно лечение и безупречна медицинска грижа.

Въвеждаме хемодиафилтрацията като част от медицинските практики, предлагани в клиника, като по този начин ще обхванем всички възможни аспекти на диализното лечение според нуждите на пациента.

За пациентите с нужда от хемодиафилтрация, клиниката ще разполага с чисто нови апарати Fresenius 5008S още от края на месец октомври. Както и до сега  диализния център предоставя на пациенти си ново и висококачествено оборудване и консумативи за диализно лечение с марка FRESENIUS Germany, с доказана надеждност и ефективност.

Стремежът към подобряване качеството на живот на пациентите на хемодиализа води до развитието на методите за извънбъбречно очистване на кръвта.

Въпреки това прилагането на хемодиафилтрацията е строго индивидуално към всеки пациент и се предписва и назначава след преценка на лекар-нефролог.

Специализираният екип от лекари, медицински сестри и световно признати консултанти на клиниката са с богат опит в диализното лечение и работят заедно, за да предоставят най-добрата грижа за пациента в съответствие с всички международни стандарти и медицински практики.
Всички пациенти и техните семейства са повече от добре дошли при интерес да посетят и разгледат ДЦ НефроЛайф.

За повече информация, консултации и започване на лечение, може да намерите Диализен Център Нефролайф (зад МОЛ Плаза) или да се обадите на 056555588 ; 0879084777

 

Посланикът на Израел Н.Пр. Йорам Елрон

ПОСЛАНИКЪТ НА ИЗРАЕЛ Н.ПР. ЙОРАМ ЕЛРОН ПОСЕТИ ДИАЛИЗЕН ЦЕНТЪР NEPHROLIFE – НАЙ-ГОЛЯМАТА ИЗРАЕЛСКА ИНВЕСТИЦИЯ В РЕГИОНА НА БУРГАС

На 13 октомври, по време на първото си посещение в Бургас, посланик Елрон се запозна с медицинските практики, прилагани в първия диализен център в България, който въвежда израелското ноу-хау в сферата на диализата. Той беше придружен от Йорданка Ананиева(заместник-кмет на гр.Бургас), д-р Лорис Мануелян („Общински лекар“ на гр.Бургас) и Орлин Мандов (почетен консул на Израел в България). Те бяха приветствани от медицинския екип на клиниката и г-н Ран Фукс – инвеститор и собственик на диализния център.
Г-н Ран Фукс представи на гостите медицинското оборудване и високия медицински стандарт, прилаган при диализно лечение в NephroLife, а също така добави:

„ NephroLife е в България, за да въведе израелското нау-хау в областта на диализата, високотехнологичните практики, прилагани в Израел и висококачественото оборудване и консумативи на глобалната компания  Fresenius – Германия, специализирана в животоспасяващи лекарства и технологии за инфузия, преливане и клинично хранене. Водеща новина от клиниката е, че от края на м.октомври в центъра ще се извършва и хемодиафилтрацията, а процедурите ще се осъществяват с  нови апарати Fresenius 5008S. Въвеждайки хемодиафилтрация като част от медицинските практики, прилагани в нашия център, ние ще обхванем всички възможни аспекти на диализното лечение. Предлагаме на нашите пациенти и възможността за консултации със световно признати специалисти, в лицето на проф.Талия Вайнщайн с богат опит в областта на Нефрологията и диализното лечение. Диализният център поддържа висок стандарт и винаги е в крак с най-новите тенденции и практики в сферата на диализата“.

„Най-голямата израелска инвестиция в Бургас е в областта на медицината. Инвеститорите изградиха диализния център със съдействието на Община Бургас и аз се надявам да увеличим обема на израелските инвестиции в региона във всички области, но най-вече в медицината, което е и целта на посещението ми тук”, заяви посланикът Н.Пр. Йорам Елрон.

 

 

УРЕМИЯ

УРЕМИЯ

Уремията е клиничен синдром, отбелязан с повишени концентрации на урея в кръвта. В основата му са метаболитни аномалии, дисбаланс на течности, електролити и хормони, свързани с развитието и влошаването на бъбречната функция.
Уремията се развива по-често при хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), особено при по-късните стадии на бъбречна недостатъчност или при остро увреждане на бъбреците, ако загубата на бъбречна функция е бърза. Самата урея има както преки, така и косвени токсични ефекти върху редица тъкани.

Уреята се синтезира в черния дроб и е крайният продукт от обмяната на белтъците. От черния дроб се пренася чрез кръвта до бъбреците, където се изхвърля с урината. Когато обаче функцията на бъбреците е нарушена, те не могат ефективно да филтрират и да отстраняват отпадните продукти и в кръвта се натрупват токсини като креатинин и урея. Ако не се лекува, това състояние е животозастрашаващо.

Симптоми:

Мравучкане и изтръпване на ръцете и краката – невропатия

Обща отпадналост и лесна уморяемост

Гадене, повръщане и загуба на апетит

Високо кръвно налягане

Отоци, подуване на глезените

Суха кожа и сърбеж

По-често уриниране

Хронични заболявания на бъбреците и фактори, водещи до бъбречна недостатъчност и уремия са:

вродени аномалии на бъбреците

поликистозни бъбреци

диабетна нефропатия

застойна сърдечна недостатъчност и ритъмни нарушения

хроничен пиелонефрит

камъни в бъбреците, уголемена простата

прием на определени медикаменти и кортикостероиди

ХИПЕРВОЛЕМИЯ

ХИПЕРВОЛЕМИЯ

Наличието на твърде много вода в тялото и претоварването на организма с течности се нарича хиперволемия.

Една от основните функции на бъбреците е да балансира течността в тялото. За пациентите на диализа обаче, те не са в състояние да регулират нужното съотношение на соли и течности в организма. Хиперволемията обикновено е следствие от здравен проблем. Въпреки това, лека й форма може да възникне след консумиране на храни с твърде много натрий или по време на хормонални промени. Ето защо е толкова важно да се спазва диетичен режим, чрез който се ограничава количеството натрий (сол) и консумацията на течности за пациенти с бъбречни проблеми.

Най-честите симптоми включват:

  • необяснимо и бързо увеличаване на теглото
  • подуване на ръцете и краката
  • подуване на корема
  • задух

Лечение

Състоянието на хиперволемия се овладява по няколко начина. Най-често прилаганият е с диуретици( лекарства, които увеличават количеството урина, което тялото произвежда).
Важно е да се отбележи, че в основата на лечението е конкретния здравословен проблем. Например, при  сърдечна недостатъчност освен приемането на диуретици ще бъде приложена и допълнителна терапия. При пациенти с терминална бъбречна недостатъчност диуретиците не водят до желания резултат и е необходима бъбречно заместителна терапия, като диализа или хемофилтрация. Ако вече сте на диализа може да се наложат по-дълги или чести диализни процедури за отстраняване на изличната течност.
Хората със сърдечни, бъбречни или чернодробни заболявания също може да се нуждаят от диета с намалено количество на сол в храната. Това помага да се поддържат нивата на натрий в нормални граници, което води до избягване на състоянието хиперволемия.

BACK