• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   +359 56 55 55 88
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0800 11 881
ВЛИЯНИЕТО НА КОФЕИНА ВЪРХУ БЪБРЕЦИТЕ

ВЛИЯНИЕТО НА КОФЕИНА ВЪРХУ БЪБРЕЦИТЕ

Количеството на приеманата храна и напитки са от ключово значение за правилното функциониране на организма. Дори да става дума за полезна храна, каквато са плодовете и зеленчуците, отново дозата е най-големият фактор. Днес ще обърнем внимание на приема на кафе и по-конкретно на влиянието на кофеина върху бъбреците в човешкия организъм.
Поради връзката между приема на кафе и повишеното кръвно налягане, често нараства опасението за способността на кафето да причини увреждане на бъбреците. Когато се стимулират бъбреците от кофеина, се наблюдава повишено отделяне на урина заедно с електролити, което причинява негативни промени във функционирането на ендокринната, сърдечно-съдовата и нервната система.

Според статистиката от последните години уролитиазата е едно от най-честите заболявания на бъбреците сред хора от различни възрасти и пол по света. Това заболяване се характеризира с постепенно образуване на камъни в бъбреците и пикочния мехур.

Уролитиазата, може да е слдствие от зависимостта към съдържащи кофеин напитки, по-специално от кафе (включително кафе с мляко) и силен чай. Доказателство за това са проучвания на канадски уролози. В резултат на поредица от експерименти те установяват, че при здрави хора, които консумират повече от три чаши кафе на ден, концентрацията на калциеви съединения в отделената урина рязко се увеличава в рамките на няколко дни. В допълнение към калция, в урината на участващите в изследването пациенти се наблюдават повишени титри на магнезий, цитрати и други вещества, които са пряко включени в образуването на камъни в бъбреците.

Такъв ефект на кофеиновите напитки върху пикочната система на човек се дължи на изразените диуретични ефекти, в резултат на които има относително обезводняване на тялото, удебеляване на уринарния тракт и образуване на твърди елементи в него, които в крайна сметка се превръщат в камъни. Ето защо лекарите не препоръчват на пациентите си с ХБН да пият кафе или поне количеството да не надвишава дневната препоръчителна доза.

За любителите на кафето, консумацията на тази напитка трябва да бъде строго прецизирана и не повече от чаша-две дневно.

 

ДЕН НА БЪБРЕКА

ДИАЛИЗЕН ЦЕНТЪР НЕФРОЛАЙФ ПРОВЕДЕ ИНИЦИАТИВА ПО ПОВОД СВЕТОВНИЯ ДЕН ЗА БОРБА С БЪБРЕЧНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ

В неделния слънчев ден се проведе инициативата на Диализен Център НефроЛайф по повод Световния Ден за Борба с Бъбречните Заболявания. Той традиционно се отбелязва през март месец и в редица страни се провеждат мероприятия и различни кампании с цел съпричасност към хората страдащи от ХБН и имащи бъбречни проблеми. До Часовника в морския град представители на диализния център предоставиха на желаещите информационни материали за медицинското заведение и зелена лентичка, в знак на подкрепа към хората с бъбречни заболявания. Кампанията се осъществ в партньорство с Община Бургас.

д-р Николай Тодоров

ДИАЛИЗЕН ЦЕНТЪР НЕФРОЛАЙФ С ДЕН ЗА БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ С Д-Р НИКОЛАЙ ТОДОРОВ

Един от най-добрите нефролози у нас ще преглежда безплатно диализно и преддиализно болни в Бургас.

Топ нефрологът д-р Николай Тодоров ще преглежда безплатно в Бургас на 12 март, съобщават от диализен център „НефроЛайф“.  Скринингът е част от кампанията на здравното заведение по повод Световния ден за борба с бъбречните заболявания, който ежегодно се отбелязва през втория четвъртък на месец март. Консултациите със специалиста са насочени към пациенти в преддиализен и диализен стадий, за които е необходима високоспециализирана и надеждна оценка на здравословното състояние.
Желаещите да запишат своята консултация могат да го направят на тел. 056/ 555 588 ина 0879/ 084 777, както и на място в “НефроЛайф” на ул. Транспортна (зад МОЛ Плаза). За Световния ден, който тази година се пада на 11 март, екип на диализния център е подготвил и допълнителна инициатива в подкрепа на хронично болните пациенти.
От 10 до 14 часа, в района до Часовника в морския град, всеки желаещ ще може да получи информационни материали, както и зелена лентичка, която да носи в подкрепа на хората с бъбречни заболявания през целия месец.  Кампанията се осъществява в партньорство с Община Бургас. 
„За нас е важно да повишим информираността на бургазлии към този вид здравословни проблеми, както и да предоставим възможност за консултации с водещи специалисти в областта на нефрологията. Хората трябва да знаят, че навременната профилактика е изключително важна за контолиране и дори забавяне на развитието на бъбречните заболявания. Следвайки най-добрите практики, взаимствани от Израел, ние сме убедени, че с адекватно и навременно лечение пациентите с бъбречна недостатъчност, ще живеят дълъг, продуктивен и ползотворен живот“, коментира административният мениджър на „НефроЛайф“ Силвия Гюлева.

Д-р Николай Тодоров е медицински управител и главен нефролог в медицински център „НефроЛайф“. Завършва Висше медицинско образование през 1977 г. в гр. София, като придобива специалност по Вътрешни болести през 1983г. и Нефрология през 1985г. Специализира “Временен съдов достъп за хемодиализа – катетеризация на вена субклавия по метода на Селдингер за пациенти на хемодиализа” във Фрайбург Германия 1984г. и въвежда метода в България. 
 
През 1994 г. специализира “Подготовка на болни за бъбречна трансплантация и лечение след трансплантация”, както и “Поставяне на постоянни тунелизирани катетри при болни на хемодиализа” в Болница Еразъм в Брюксел Белгия в Клиника по Нефрология и трансплантация при Проф. Ванерьоген и Проф. Абрамович. Има редица публикации в областта на съдовият достъп при болни на хемодиализа и доклади на научни конференции.   
BACK