• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   +359 56 55 55 88
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0800 11 881
ВИДОВЕ СЪДОВ ДОСТЪП – AV ФИСТУЛА

ВИДОВЕ СЪДОВ ДОСТЪП – AV ФИСТУЛА

Диагнозата ХБН се свързва с нуждата от диализа, за която съответно трябва да има поставен съдов достъп. Вариант за такъв достъп е AV фистулата, който се счита за най-добрия избор, тъй като обикновено трае по-дълго и създава по-малко проблеми.

AV фистулата представлява хирургична връзка, направена между артерия и вена, създадена от съдов специалист. Обикновено се намира в ръката, но ако това е невъзможно, може да бъде поставена в слабините или в крака. С AV фистула кръвта циркулира от артерията директно във вената, доставяйки нужното количество на кръвния поток, необходимо за осигуряване на адекватно лечение на хемодиализа. AV фистулите са предпочитаният съдов достъп за дългосрочна диализа, тъй като при тях усложненията са по-малко, отколкото при другите методи за достъп, по-малко склонни са към инфекции и тромбози. Фистулата ще отнеме няколко седмици, за да узрее, като средно този период е между 4–6 седмици.

Някои от предимства на AV фистула е, че осигурява необходимия кръвен поток, необходим за ефективна диализа, което може да помогне за намаляване на времето за лечение, нисък риск от инфекция, по-малка вероятност от съсирване.

Как се създава AV фистула?

Първата стъпка в създаването на AV фистула е да се оцени състоянието на кръвоносните съдове (вени и артерии). Тези манипулации и прегледи се извършват от съдов специалист. Ако е необходимо може да се приложат и минимално инвазивни тестове като ултразвук и евентуално ангиограма за определяне на размера и дълбочината на артериите и вените. Тези тестове ще определят дали кръвоносните съдове са в състояние да поддържат AV фистула. Процедурата се извършва амбулаторно, като се използва местна упойка. След като AV фистулата бъде създадена, ще отнеме няколко седмици, в някои случаи месец или повече, докато фистулата узрее до точката, в която ще може да се използва за хемодиализното лечение.

ОСТРА И ХРОНИЧНА БЪБРЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ

ОСТРА И ХРОНИЧНА БЪБРЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ

Острата бъбречна недостатъчност се развива бързо, обикновено за по-малко от няколко дни. Наблюдава се най-често при хора, които вече са хоспитализирани, особено при критично болни хора, които се нуждаят от интензивно лечение. Острата бъбречна недостатъчност може да бъде фатална и изисква бързи и своевременни действия. Често този процес е обратим. Доброто физическо здраве е от съществено значение за да се  възстанови нормална или почти нормална бъбречна функция.

Острата бъбречна недостатъчност протича много тежко и представлява драматично състояние, при което бъбреците внезапно преустановяват образуването на урина и болният престава да уринира. Това може да е следствие на различни заболявания и наранявания – тежки остри бъбречни заболявания, големи кръвозагуби, тежки наранявания с шок, обезводняване {неспирни повръщания и диарии), тежки инфекции и др. Острата бъбречна недостатъчност продължила повече от три месеца се превръща в хронична.

За разлика от острата, хроничната бъбречна недостатъчност понякога протича скрито и незабелязано. При хронично бъбречно заболяване има постепенно и необратимо увреждане на функцията на бъбреците. Заболяванията, които причиняват това, са много и включват: хипертонична болест, диабет, хронични заболявания на глумерула и бъбречни инфекции, подагра, бъбречно-каменна болест, тъканни и вродени малформации в бъбречната структура. Има и медикаменти, които могат да причинят необратимо увреждане на бъбреците.

 За да се контролират тези процеси, всеки човек трябва да изследва урината си 1-2 пъти в годината, дори и да няма оплаквания. Сигнал да се подозира бъбречно заболяване е наличността на албумин в урината и евентуални кръвни клетки (левкоцити). В тези ситуации навременна консултация със специалист е задължителна.

Диализен център NephroLife

ДЦ”НЕФРОЛАЙФ”ОТБЕЛЯЗВА СВОЯ 2РИ РОЖДЕН ДЕН!

Диализен център НефроЛайф отбелязва своя втори рожден ден на 1 юли, в присъствието на целия персонал на клиниката, пациенти и гости. Празненството по повод празника засвидетелства топлите взаимоотношения между служителите на лечебното заведение и пациентите, които през последните две години се превърнаха в едно голямо семейство.

Най-иновативният хемодиализен център в бургаски регион, работи целогодишно и предлага както лечение, така и диагностика и консултации с водещи специалисти от страната и чужбина.

Началникът на клиниката д-р Николай Тодоров поздрави целия екип на центъра по повод празника и им благодари за всеотдайната работа и първокласното медицинско обслужване. Медицинският директор напомни още, че диализният център разполага с апаратура от най-висок технологичен клас, която допринася за правилното и цялостно лечение на всички, нуждаещи се от диализни процедури в региона.

В екипа на д-р Н.Тодоров са събрани едни от най-добрите специалисти, които си сътрудничат с консултанти от Израел, предоставящи индивидуалното отношение към всеки един пациент. По този начин значително се подобрява качеството на процедурите и най-важното – качеството на живот на всеки един нуждаещ се от диализно лечение.

Изявлението на д-р Тодоров може да прочетете тук.

„ Уважаеми колеги, искам да ви поздравя с 2 годишнината от началото на дейността на ДЦ НефроЛайф. Благодаря ви за всеотдайния труд, с който допринесохте диализния център да заеме своето водещо място в диализната карта на Бургас и страната. Благодарение на вашата първокласна грижа за болните, центърът е предпочитано място за ваканционна диализа в страната и чужбина.

Възможностите, с които разполага клиниката за лечение с хемодиафилтрация, допълват индивидуалния подход при провежданата терапия на всеки един пациент. Гордеем се, че ДЦ Нефролайф успя да излезе от тежката ситуация с Ковид 19 с гордо вдигната глава, защото пациентите които срещнаха вируса успяха да се възстановят напълно. Благодарение на добрите грижи полагани от високоспециализирания състав и отличното състояние на диализната апаратура, капацитетът е почти запълнен, но ние успяваме да се справим при засиления поток и интерес на гостуващи пациенти от страната и чужбина.

Още веднъж искам да си пожелаем успех в нашата благородна работа!“

BACK