Когато бъбреците са здрави и функционират правилно, филтрирайки течности, минерали и отпадните продукти от кръвта, те обикновено не позволяват на големи количества серумен протеин да се изолира в урината. Но когато бъбреците не филтрират правилно, може да възникне протеинурия, което означава, че в урината присъства необичайно количество протеин.
Двете основни групи серумни протеини в кръвта са албумин и глобулини. Албуминът е в изобилие в кръвта, съставлявайки повече от 50 % от всички серумни протеини. Неговите функции включват поддържане на правилното количество вода в кръвоносната система, както и свързване и пренасяне на вещества, които са слабо разтворими във вода – мастноразтворимите витамини, калции и някои лекарства.
Преходната протеинурия е временно отделяне на протеини и може да бъде следствие от тежки физически упражнения, висока температура, излагане на студ, стрес и други състояния. Бременните жени също могат да отделят повече протеини в урината си. Преходната протеинурия не включва основно бъбречно заболяване и не изисква лечение.
Възможно е протеинурията да се дължи на бъбречно заболяване, като гломерулонефрит, първична фокална сегментарна гломерулосклероза (FSGS) или бъбречно увреждане, дължащо се на системно заболяване. Микроалбуминурията означава, че в урината се откриват ниски нива на албумин. Микроалбуминурията може да показва, че хората с диабет или хипертония развиват ранен стадий на бъбречно заболяване.
Симптоми на протеинурия
В повечето случаи протеинурията няма симптоми и се открива по време на рутинен скрининг при хора с високо кръвно налягане или диабет. Ако загубата на протеин е тежка, може да възникне подуване или оток. Отокът може да присъства в:
- Лицето и около очите
- Ръцете и краката
- Глезени и стъпала
- Корем