• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   +359 56 55 55 88
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0800 11 881
костна система

БЪБРЕЧНА ДЕЙНОСТ И ЗДРАВЕТО НА КОСТНАТА СИСТЕМА

Защо правилно функциониращата бъбречна дейност е важна за здравето на костите?

Здравите бъбреци изпълняват много важни задачи. Те премахват отпадъците и допълнителната течност от тялото ви, помагат за производството на червени кръвни клетки, регулират необходимото количество минерали в кръвта и поддържат костите здрави. От своя страна, минералите са хранителни вещества, от които тялото ви се нуждае, за да остане здраво.

При развито бъбречно заболяване или бъбречна недостатъчност, бъбреците ви не могат да изпълняват добре всички тези важни функции. В резултат на това може да развиете минерални костни нарушения – често срещан проблем при хора с бъбречно заболяване и засяга почти всички с бъбречна недостатъчност.

Какво е минерално и костно разстройство?

Минерално и костно разстройство, свързано с бъбречно заболяване, се наблюдава,  когато има дисбаланс в нивата на калций и фосфор в кръвта и ниски нива на витамин Д. Този минерален дисбаланс може да засегне вашите кости, сърце и кръвоносни съдове.

Как нарушената бъбречна дейност и развита недостатъчност водят до костни и сърдечни заболявания?

Когато бъбречната функция е нарушена, вашите бъбреци вече не могат да филтрират излишния фосфор и да го отстранят от тялото чрез урината. С течение на времето фосфорът от храните, които консумирате, може да се натрупа до високи нива в кръвта ви.

Здравите бъбреци също преобразуват  витамин D от слънчевата светлина и храните, в активен витамин D, който тялото ви може да използва. Когато бъбреците откажат, се наблюдава недостиг на активен витамин D. Това дисбалансира съотношението на  калций и фосфор в кръвта.

Когато нивото на фосфора в кръвта се повиши, а това на витамин D спадне, тялото ви започва да произвежда твърде много паратироиден хормон (PTH). Високите нива на ПТХ карат калция да се премести от костите ви в кръвта. Следствието от това е , че костната ви система става по-слаба и чуплива, а съдовете и сърцето се калцират.

Как се лекуват минерални и костни нарушения?

Диета с ниско съдържание на фосфор, добавки с Витамин D. Назначаване на Калцимиметици – лекарства, които често се използват, когато нивата на ПТХ, калций и фосфор в кръвта са твърде високи при хора на диализа. Стартиране на тренировъчен план –  упражнения,  за укрепване на костната система.

АПАРАТИ FRESENIUS 5008 S

НОВИ АПАРАТИ FRESENIUS 5008 S В ДЦ НЕФРОЛАЙФ

ДЦ НефроЛайф с гордост представя новата си инвестиция в диализната грижа – чисто нови апарати FRESENIUS 5008 S. С тях центърът изпълнява златния световен стандарт за изпълнение на хемодиафилтрация с пред и след- дилуция. Този метод позволява по-добро очистване  на средните молекули , които са отговорни за тежка съдова и костна увреда, инвалидизиране и ранна смъртност при пациентите на хемодиализа.

Самите апарати са оборудвани с най-висок клас екстри, което ги прави чувствителни към най-малката промяна в състоянието на пациента.

Тази поредна инвестиция, поредната от много предстоящи, е продиктувана от стремежа на лечебното заведение да предоставя най-качествено диализно лечение и безупречна медицинска грижа.

Д-р Боряна Иванова споделя:

Държим да отбележим, че нашият център е единственият от Бургас и региона, който ползва най-висок клас медикаменти, предлагани на българския пазар ( синтетичен бета еритропоетин, интравенозни железни препарати, калцимиметици и синтетични витамин Д аналози). По този начин успяваме да предложим перфектна симбиоза между лекарствено и апаратно лечение.

НАДПИСИ МИТОВЕ И ФАКТИ

МИТОВЕ И ФАКТИ ЗА ДИАЛИЗАТА

МИТОВЕ И ФАКТИ ЗА ДИАЛИЗАТА – И КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ТОВА ЛЕЧЕНИЕ

Мит: Единственият вариант за получаване на диализно лечение е да пътувате до център поне три пъти седмично за часове наред.

факт: Диализата може да се извършва по много начини: Можете да провеждате диализа в болница или амбулаторна клиника или в собствения си дом. Хемодиализата в диализния център обикновено се извършва три дни в седмицата по 3-4 часа наведнъж. Другият вариант е перитонеална диализа у дома. Информирайте се за всяка опция и говорете с вашия медицински специалист кой тип диализа е най-подходящ за вас.

Мит: Диализата е болезнена.

факт: Диализното лечение не трябва да е болезнено. Ако почувствате болка по време или след лечението, уведомете вашия наблюдаващ лекар или екип. Някои пациенти може да имат спад в кръвното налягане, което може да доведе до гадене, повръщане, главоболие или крампи. Въпреки това, като следвате вашия хранителен режим и ограниченията на течности, тези видове странични ефекти могат да бъдат избегнати.

Мит: Диализата е доживот.

факт: Диализата е лечение, което помага за пречистване на кръвта ви от течности и токсини, когато бъбреците ви вече не могат да функционират правилно. Необходимостта да започнете диализа може да ви звучи непосилно и страшно, но диализното лечение ви позволява да живеете.

Мит: Пациентите на диализа не могат да пътуват.

факт: Можете да пътувате на диализа! Но това изисква известно планиране. Преди вашето пътуване, трябва да си уговорите час за диализно лечение в друг център и да изпратите информация за вашето медицинско лечение и история. Пътуването на диализа означава да бъдете подготвени – щракнете тук, за да научите повече.

Мит: Пациентите на диализа нямат време и енергия да работят.

факт: Много пациенти на диализа продължават да работят или учат. Някои си вземат почивка, когато за първи път започнат диализно лечение и се връщат на работа или училище, след като са свикнали с самия процес.

Мит: Като пациент на диализа се тревожа, че ще бъда бреме за семейството си.

факт: Много хора с хронично заболяване се чувстват по този начин в даден момент. Вашата роля във вашето семейство може да се промени с времето, но е важно да запомните, че вие сте нещо повече от вашето бъбречно заболяване или диализно лечение! Поискайте помощ, когато имате нужда от нея, и помагайте на другите, когато можете. Бъдете открити и честни с близките си за това как се чувствате и си дайте необходимото пространство и време, за да се приспособите към диализното лечение. След като се приспособите към вашето „ново нормално“ на диализа, ще откриете, че ще можете отново да поемете нови роли и отговорности у дома.

BACK