Витамин Д е едно от основните хранителни вещества, които поддържат човешкото здраве.
Проучвания показват, че дефицитът на витамина има отношение към често срещани хронични заболявания, костни метаболитни нарушения, тумори, сърдечно-съдови заболявания, диабет, невропсихиатрични разстройства и автоимунни заболявания.
При здрави хора активната форма на вит.Д се произвежда от бъбреците, но при бъбречна недостатъчност производството на активен вит.Д е намалено, което може да доведе до ниски нива на калций и високи нива на паратироидния хормон в кръвта. Още в ранните фази на хроничните бъбречни заболявания намалява нивото на активен витамин D. Неговият дефицит повлиява редица процеси в човешкото тяло и предизвиква значителен брой патологични състояния. Витамин D трябвада се дава според серумния калций, фосфора и нивата на паратиреоидния хормон. Поради неправилния метаболизъм и загубите, причинени от диализата, се препоръчват добавки от водноразтворими витамини. При пациентите с хронични бъбречни заболявания, особено в напредналrте им стадии, обикновените витамин D медикаменти (вит D3 и вит. D2) не се препоръчват, защото редуцираната (намалена) бъбречна тъкан няма капацитет да ги преработи в достатъчно количетво до активната им форма.
От друга страна, правилната дозировка на витамин Д помага за лечението на редица болести и подобряване на общото здравословно състояние. Той предпазва от сърдечно-съдови заболявания, бори успешно депресията, има противовирусна функция, подтиска развитието на автоимунни заболявания като диабет, ревматоиден артрит, множествена склероза, псориазис, като подпомага и унищожението на раковите клетки в организма.