• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   +359 56 55 55 88
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0800 11 881
ЕСЕННИ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ ПОДХОДЯЩИ ЗА ХОРА С БЪБРЕЧНИ ПРОБЛЕМИ

ЕСЕННИ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ ПОДХОДЯЩИ ЗА ХОРА С БЪБРЕЧНИ ПРОБЛЕМИ

След като обърнахме внимание на плодове и зеленчуци през лятото, подходящи за хора с бъбречни заболявания е ред да обсъдим и есенните такива.

Безспорно плодовете и зеленчуците винаги са здравословен избор, като най-добре е да се консумират сезонни продукти. За пациентите на диализа е важно да се внимава за съдържанието на калий, ако се спазва диета ограничаваща този минерал. Калият се намира в почти всички храни. Тялото ни се нуждае от малки количества от него, за да накара мускулите да работят, но завишените му стойностти могат причинят слабост, мускулни крампи и неравномерен сърдечен ритъм.

Балансът е ключът към разнообразното хранене. Консумирането на твърде големи количества от която и да е храна може да бъде опасно, но внимателното подбиране на съответните продукти може да ни даде нужната свобода и разнообразен хранителен режим.

Според проведени проучвания, най-подходящи есенни плодове и зеленчуци са:

Ябълки, рукола, цвекло, броколи, карфиол, брюкселско зеле, карфиол, зеле, моркови, целина, патладжан, зелен фасул, маруля, праз, , лук, круши, репички, чушки, суров спанак, ряпа.

Често срещано в списъка на зеленчуците, които са добре за пациенти с ХБН е зелето. Той е чудесен източник на витамин В, витамин С, магнезий и протеини, които са добре известни със своите противовъзпалителни свойства и помагат за намаляване на отоците, често срещани при пациентите на диализа. Може да се сервира сурово в салати, готвено в супи и яхнии, варено или като гарнитура.

Карфиолът може да осигури на пациенти с ХБН витамин С, фолиева киселина и фибри. Това е зеленчук с по-ниско съдържание на калий и може да се консумира често от хора с проблеми в бъбреците.

Всички плодове съдържат малки количества калий. Добре е да се ограничи консумацията на портокали и банани за сметка на ябълките.

Ябълките осигуряват разнообразие от витамини и минерали, включително витамин С, витамин К и манган. Те са чудесен източник на фибри, нискокалорични са и подходящи за регулиране на теглото и кръвната захар.

 Добрият хранителен режим ни кара да се чувстваме по-добре и ни поддържа здрави. Добре балансираната диета с точните количества протеини, калории, витамини и минерали е жизненоважна за воденето на здравословен и пълноценен живот.

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА КРЕАТИНИНЪТ

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА КРЕАТИНИНЪТ?

Креатининът представлява естествен отпадъчен продукт, който се образува в процесите в мускулния метаболизъм. Креатининът се получава от креатина, играещ важна роля за производството на енергия, необходима за мускулите.

Всеки ден 2% от креатина(представлява аминокиселина) в тялото се преобразува в креатинин. Бъбреците го отстраняват от тялото, като вследствие на това той присъства в кръвта и урината.
Креатининът може да се натрупа в кръвта, ако човек има бъбречен проблем, но може да се дължи и на висок прием на протеин, интензивни упражнения и употребата на някои лекарства или добавки.
Мониторинга на нивата на креатинина често се използват като ориентир, за функцията на  бъбреците. Високите нива на креатинин в кръвта или урината могат да бъдат знак, че бъбреците не филтрират кръвта ефективно или за сериозен здравословен проблем, като хронично бъбречно заболяване.

Причини за високи нива на креатинин

Рутинен кръвен тест може да измери нивата на креатинин, като факторите, които влияят върху неговите нива са:

  • някои лекарства, включително някои антибиотици и нестероидни противовъзпалителни креатинови добавки
  • диетични фактори, като висок прием на протеини
  • усилени упражнения
  • нарушена бъбречна функция
  • нисък приток на кръв
  • дехидратация

    Други фактори като шок, редица инфекции и заболявания като рак също могат да причинят повишени нива на креатинин, вследствие увреждане на бъбреците.

    Ако тестовете показват високи нива на креатинин в организма, това може да е знак, че бъбреците не работят правилно. Гломерулът – частта от бъбреците, която филтрира отпадните продукти не функционира ефективно, човек може да има високи нива на креатинин в кръвта, но ниски в урината. Това показва, че бъбреците не функционират оптимално.

    Болестите, които могат да повлияят на бъбречната функция и да повишат нивата на креатинин, включват:

  • диабет
  • тумори
  • някои инфекции, като хепатит В и С, ХИВ и сифилис
  • системен лупус еритематозус, който понякога се нарича SLE

Изследванията на кръв и урина се правят за да се оцени моментната функция на бъбреците, да се провери дали прогресира вече съществуващо заболяване, както и да се следят функциите на бъбреците при хора, които приемат високо рискови медикаменти.

ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ И БЪБРЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ

ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ И БЪБРЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ

Поддържането на бъбреците ни здрави и правилно функциониращи е от съществено значение за детоксикацията и премахването на отпадни продукти от нашето тяло. За съжаление много храни могат да навредят на бъбреците ни и да възпрепятстват функционирането им на оптимално ниво. След като обърнахме внимание на полезните плодове, зеленчуци и хранителни продукти е време да изброим и част от тези, които е желателно да избягваме.

Първото място определено даваме на СОЛТА.

Пренатоварването с натрий води до повишено кръвно налягане, което поставя напрежение върху бъбреците ви. Голямото количество натриев хлорид кара бъбреците да задържат вода с цел да разредят солта, натрупана в кръвта, което от своя страна затруднява и натоварва тяхната функция.

МЕСО И МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ

Според проучвания проведени в Мейо Клиник, високо-протеиновата диета може да причини или да изостри съществуващите проблеми с бъбреците, тъй като протеиновият метаболизъм оказва голямо натоварване на бъбреците, което затруднява елиминирането на отпадните продукти.

Консумацията на млечни продукти повишава отделянето на калций с урината, което е свързано с по-висок риск от развитие на камъни в бъбреците. Според проучвания намаляването на млечните продукти може да окаже ползотворен ефект върху хората с бъбречна недостатъчност и бъбречни заболявания, улеснявайки филтрирането на кръвта.

КОФЕЙН

Кофеинът е стимулант, който може да причини повишен приток на кръв и високо кръвно налягане. Прекомерният прием на кофеин също е свързан с камъни в бъбреците. Той също така притежава диуретичен ефект, който намалява способността на бъбреците да абсорбират водата. Освен кофеинът негативно въздействие върху бъбречната функция оказват енергийните и газирани напитки.

ГМО продукти

Голям процент от преработените храни, които консумираме съдържат генетично модифицирани организми (ГМО). Въпреки, че няма солидни доказателства за въздействието на ГМО храните върху човешкия организъм, проведени изследвания върху животни показват сериозни негативни последици върху здравето, които включват и промени в основни органи като бъбреците.

 

НАЙ-ДОБРИТЕ ЛЕТНИ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ ЗА ХРОНИЧНИ БЪБРЕЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ПАЦИЕНТИ НА ДИАЛИЗА

 

BACK