• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   +359 56 55 55 88
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0800 11 881
ПРЕД ДИАЛИЗНО СЪСТОЯНИЯ

ПРЕД ДИАЛИЗНО СЪСТОЯНИЯ – КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ?

Хемодиализата или диализа, е процес на пречистване на кръвта на човек, чийто бъбреци не работят нормално и при която кръвта на пациента се филтрира и “пречиства” от отпадните азотсъдържащи вещества, ненужната вода и соли.

При хемодиализата се използва машина – хемодиализатор. Диализаторът е съставен от специална полупропусклива мембрана и диализен разтвор с определен състав на вода, аминокиселини и соли. Мембраната, която е действителният филтър, е полупропусклива, което означава, че не позволява автоматично всяко вещество да премине през нея. По време на диализата се използва мембрана, която филтрира само пикочните вещества, така че пациентът да може да получи обратно останалите кръвни компоненти.

Преминавайки през диализатора, кръвта се пречиства и след това се връща обратно в кръвоносната система. За да се осъществява процеса на диализа, пациентът трябва да има съдов достъп. Постоянен съдов достъп за хемодиализа се осъществява чрез изграждане на артерио-венозна фистула или съдова протеза. Препоръчително е те да бъдат конструирани още в ранния стадий на Бъбречна недостатъчност. Артерио-венозна фистула се създава по хирургичен път и се намира под кожата, най-често на ръката. Функцията и е да осъществи достъп на диализната машина до кръвообръщението на болния.

За повечето пациенти, на които им предстои диализно лечение е изключително важно да съумеят до голяма степен да запазят досегашния си нашин на живот, да продължат да се чувстват пълноценни и активни. Винаги при нужда може да се обърнете към медицинския персонал в конкретното медицинско заведение за съвети, насоки и препоръки по предстоящото лечение.

BACK