Хранителният режим е от изключителна важност за правилното и балансирано функциониране на организма. Правилният подбор на храната, която консумираме може да подпомогне контрола на натрупване на отпадъчни продукти и течности в кръвта и съответно да намали натоварването на бъбреците. Безспорно най-важният фактор за здравето и правилната функция на бъбреците е приемът на достатъчно количество вода която гарантира, че нивото на минералите в урината не е прекомерно концентрирано и помага да се предотврати образуването на камъни в бъбреците.
Ето и част от храните, които се препоръчват с цел превенция на бъбречни заболявания.
Ябълки
Ябълките са богат източник на пектин и разтворими фибри, които поддържат здравословни нива на холестерол и кръвната захар. Според изследванията пектинът също така увеличава съдържанието на важни антиоксиданти в бъбреците и са изключително подходящи за детоксикацията им. Ежедневната консумация на ябълки, намалява риска от развитие на инфекции на пикочните пътища и предотвратява образуването на бъбречни камъни.
Сини боровинки
Имат мощни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, които могат да са от полза за здравето на бъбреците. Увеличават бъбречния кръвопоток и подобряват способността на бъбреците да филтрират отпадъците.
Червени боровинки
Изключително подходящи при инфекции на пикочните пътища. Предотвратяват прилепването на бактериите върху лигавицата на пикочния мехур и бъбреците.
Зеле
Източник на витамин С и витамин К, както и много от витамините от група В. Киселото зеле или зелевата чорба засилват активността на ключови ензими, които участват в превенцията на рак на бъбреците.
Яйца
Яйцата са чудесен източник на протеини, левцин, лутеин, зеаксантин и витамин D. При хора с хронична бъбречна недостатъчност (ХБН) е желателно да се консумира само белтъка, тъй като жълтъкът е богат на фосфор, минерал, който пречи на бъбречната функция.
Мазна риба
Мазните риби като скумрия, сьомга, риба тон, сардини или аншоа са богати на омега-3 мастни киселини. Тези здравословни мазнини имат мощни противовъзпалителни свойства и подпомагат бъбречната функция. Омега-3 също могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане, който е рисков фактор за бъбречните заболявания.
Зехтин
Освен, че е изключително полезен, зехтинът помага за намаляване на възпалението в цялото тяло, включително бъбреците.
Сладък картоф
Сладките картофи съдържат витамини и минерали, които балансират нивата на натрий. Тъй като обаче сладките картофи са с високо съдържание на калий, те трябва да се консумират умерено от хора с ХБН.
Цвекло
Със своите детоксикиращи и диуретични свойства, цвеклото се препоръчва за укрепване и прочистване на бъбреците, черния дроб и жлъчния мехур.