• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   +359 56 55 55 88
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0800 11 881
ПСИХОЛОГИЧЕСКИ СЪТРЕСЕНИЯ, СТРЕС И ТРЕВОЖНОСТ ПРИ ПАЦИЕНТИТЕ НА ХЕМОДИАЛИЗА

СТРЕС И ТРЕВОЖНОСТ ПРИ ПАЦИЕНТИТЕ НА ХЕМОДИАЛИЗА

Неоспорим факт е, че новината за започване на хемодиализа, която получават пациентите с хронична бъбречна недостатъчност (ХБН) е изключително травмиращ психологически момент – страда не само тялото, но и душата на пациента.

Продължаващото с години диализно лечение, и фактът, че болният е зависим от специализираната апаратура – диализния апарат, от спазването на строго определен диетичен режим, значително ограничават личната свобода на пациента, социалните му контакти, смущават сериозно професионалната му реализация.

В резултат на това у пациента възникват прояви на стрес, тревожност,изразяващи се в неблагоприятен ефект върху целият лечебен процес, на адаптацията, емоциите и качеството му на живот.

Важно е тук да уточним, че дяволът не е толкова черен, освен това, казват – е в детайлите.

Толкова страшно и безднадеждно ли е хемодиализното лечение?

Краткият отговор е: НЕ.

Ето и по-дългия:

Хемодиализното лечение вече е на светлинни години от това през 90 те години – апаратурата в частните диализни центрове е на отлично ниво, а в повечето общински болници старите диализни апарати на стотици хиляди отработени часове вече са подменени с нови.

Конкуренцията между лечебните заведения вдига нивото на услугата за пациентите и вече все повече могат да се видят чисто нови машини и консумативи на Фрезениус, което допринася за отличното чистене на токсините от организма на болния.

Процедурите на свой ред се толерират от пациента много по-добре, няма ги постоянните повръщания, главоболия по време на диализа, причинени от нискокачествени и многократно използвани консумативи, „дезинфекцирани“ във формалинов разтвор, няма го недостигът на лекарства за поддържане добро ниво на хемоглобин, желязо, калции, фосфорът вече не „лети в небесата“. Епидемии от хепатит не са се случвали от десетилетия.

Многото диализни структури, пръснати в градовете позволяват на всички пациенти да не са „вързани за машината“, а да могат да пътуват, ако пожелаят, да отидат на море или на почивка в чужбина.

Повечето пациенти в работоспособна възраст продължават с трудовата си заетост.

Пациенти на диализа в по-млада възраст, а и не само, имат отличен шанс и възможност за трансплантация – отново благодарение на качествената диализа, която провеждат и която максимално съхранява организма и му дава нужното време до заветния момент на трансплантацията, повишава и шансът новия орган да бъде приет.

Вече не са рядкост случаите на пациентки в детеродна възраст, които, след успешно трансплантиране, стават майки и продължават живота си пълноценно.

Разбира се, за да се свърши една работа между двама човека успешно и добре, трябва да участват и двамата наравно. Усилия са нужни и от страна на пациентите.

Добрата диета, стриктното спазване на хранителните ограничения, колкото и неприятни да са те понякога са задължителна част от процеса.

Редовният контрол на кръвното налягане, навременна помощ от различни специалисти (кардиолог, ендокринолог и др), когато това е необходимо, са най-добрия помощник на пациента с ХБН.

На последно място, но не и по значение е изборът на диализна структура – най-важно е пациентът да избере това място, където да съществува успешна симбиоза между отлична, нова апаратура, отличен лекарски контрол, провеждан по време на диализните сесии – което означава лекарят да е постоянно между пациентите си, защото в диализата „белите“ се случват за секунди. Едни от най-важните хора в диализната структура са диализните сестри –  те буквално държат живота на пациентите в ръцете си. Когато диализната сестра е опитна, тя може да „убоде“ и най-трудната фистула, може да усети приближаваща се опасност за пациента даже преди лекаря да е помислил за нея, и да я предотврати.

Медикаментите също са неизменна част от лечението и спомагат в дългосрочна перспектива да се запази доброто общо състояние на организма. Пестенето им, за съжаление, не води до нищо добро..

В заключение – диализата е отборна игра, игра на доверие и професионализъм.

И да не забравяме, че шанс винаги има!

БАЛАНСИРАНЕ МЕЖДУ РАБОТА И ДИАЛИЗА

 

СПОРТ ПО ВРЕМЕ НА ДИАЛИЗА

БЕЗПЛАТЕН НЕФРОЛОГИЧЕН СКРИНИНГ

ДЦ НЕФРОЛАЙФ С БЕЗПЛАТЕН НЕФРОЛОГИЧЕН СКРИНИНГ ПРЕЗ М. АПРИЛ

Пакетът ще включва рутинни изследвания на урина и кръвни показатели – уреа и креатинин и последващи безплатни прегледи от специалиста-нефролог  д-р С.Стамова.

Поради големия интерес, диализен център НефроЛайф продължава своята колаборация с известния нефролог д-р С. Стамова.

За всички пациенти с нефрологични, бъбречни заболявания и хронична бъбречна недостатъчност стартира безплатен нефрологичен скрининг през м. Април.

За заявяване участие в кампанията, може да се свържете с нас на 056 / 555 588 и 0878 925 945, където ще получите допълнителна информация и насоки за вашата регистрация.

Дати за лабораторните изследвания – 24 и 25 април, консултации при д-р Стамова – 26 април (сряда).

Броят на пациентите с хронични бъбречни заболявания нараства ежегодно в световен план, включително и в България. По данни на Българско нефрологично дружество 13% от българските граждани страдат от бъбречни заболявания. На първо място скринингът е това, което води до ранно откриване и по-успешна последваща терапия. За съжаление, голям процент от пациентите нямат клинична изява в ранните стадии на ХББ, когато може най-ефективно да се повлияе болестния процес. Ето защо е препоръчително редовно провеждане на изследвания и нефрологични консултации. Особено важни са те при рисковите групи – пациенти с артериална хипертония и захарен диабет, но също така и при данни за бъбречно заболяване в семейството.

Бъбречна недостатъчност – как да разбера?

БЪБРЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ – КАК ДА РАЗБЕРА?

Нека започнем от началото – каква е функцията на бъбреците?

И отговорът е – нашата бъбречна дейност е многокомпонентна: тя не е просто филтър, а играе и важна роля при :

– отделителна функция – чрез бъбреците се отделят в урината излишната вода, соли и азот-съдържащи вещества, които се образуват в резултат на обмяната на веществата в организма на всеки човек.

поддържане на оптимално равновесие във “вътрешната среда” – това е тъй наречената „хомеостаза“ – При промени във водно-солевата и кисело-алкалната вътрешна среда на организма бъбреците включват редица компенсаторни механизми, с които възвръщат това равновесие.

стимулиране производството на червени кръвни клетки (еритроцити) – специфични бъбречни клетки произвеждат хормона “еритропоетин”, чиято задача е да стимулира костния мозък да произвежда кръвни телца.

– поддържане на нормална здравина и структура на човешките кости – бъбреците имат дейно участие и в производството на вит Д3, който е отговорен за здравината на костите в човешкото тяло.

Кога започваме да говорим за хронична бъбречна недостатъчност (ХБН)?

Когато тези функции на бъбрецитре започнат да намаляват, докато се изгубят напълно (последен стадий на бъбречна недостатъчност, когато креатининът вече е достигнал нива от ок.850 µмол/л.

Понякога съвсем неусетно се достига до степен на бъбречна недостатъчност, което налага честото изследване на състоянието на бъбречната функция.

Разбира се, за да се достигне до краен стадий на ХБН минава време, но  в крайна сметка необратимо, се увреждат бъбреците.

Първите признаци са намаляване на количеството отделена урина – важен симптом, който обаче не винаги се манифестира.

Понякога налице е точно обратният симптом – прекомерно отделяне на урина (полиурия) . Това се случва , когато в опит да отделят ненужните на организма вещества, увредените бъбреци  отделят повече вода, тъй като не могат да концентрират урината.

Болните отделят до 3 и повече литра урина за денонощие, чести са позивите за уриниране и през нощта!

 За сравнение – здравият човек обикновено уринира в рамките на 1,5 л/24 часа.

 Други характерни оплаквания са лесна умора, високо кръвно, което не се повлиява от медикаменти, или поне не подлежи на нормално регулиране и контрол, гадене, нощен задух и затруднено дишане, които се дължат на белодробен оток, сънливост,. Диабетът също е „пръв помощник в развитието на ХБН“

Ето защо е толкова важна профилактиката и редовния контрол на бъбречното здраве от нефролог. Имате ли някои от гореописаните симптоми, придружени с често появяващи се пикочни инфекции, болки в бъбреците, ако страдате от диабет с няколко годишна давност – обърнете се към нефролог, който да ви назначи профилактични изследвания, включително на  креатинин и урея и да ви консултира последващо.

ХРОНИЧНА БЪБРЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ И СЪРДЕЧНО СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

BACK